Prva asocijacija kada stomatolog pomene da je neophodno postaviti fiksnu zubnu protezu (odnosno fiksni aparat) je da želi da nam popravi izgled naših zuba.
Međutim, stomatolog želi da nam ukaže na nešto sasvim drugo. Estetika nije jedina indikacija za postavku fiksnog aparata.
Kriv zub ili pomeren iz niza ostalih zuba sem što nam ruži osmeh, može da donose i velike zdravstvene probleme.
Pravilno postavljeni zubi u vilici i njihovi međusobni odnosi omogućavaju ravnomeran prenos sile žvakanja, čime se čuvaju potporna tkiva zuba, sami zubi od opterećenja, prekomerno trošenje i propadanje, umanjuju se i uklanjaju problemi u viličnom zglobu.
Zubi koji su u pravilnom nizu manje zadržavaju bakterije, naslage, kamenac.
Od čega se sastoji fikni aparat?
Osnovni elementi fiksnog aparata su:
-
Bravice (“breketi”), koje se postavljaju na sekutiće, očnjake i predkutnjake,
-
Prstenovi koji se postavljaju na kutnjake i
-
Luk (“žica”), koji povezuje bravice i prstenove.
Tokom terapije, specijalista ortodoncije menja lukove idući progresivnije ka debljim i krućim, te se zubi postavljaju sve pravilnije, a pomoću drugih elemenata ih pomera na predviđeno mesto.
Lukovi se za bravice vezuju elastičnim gumicama u raznim bojama, po želji pacijenta.
Šta treba znati pre postavke fiksnog aparata?
Osnovni preduslov za postavljanje fiksnog aparata je da su zubi zdravi ili potpuno sanirani i da je potporni aparat zuba očuvan, kako bi podneo sile u toku terapije. Na početku terapije desni mogu odreagovati blagom upalom, koja se smiruje odličnom oralnom higijenom.
Kada je vreme za postavku fiksne proteze?
Idealno vreme za terapiju fiksnim protezama je nakon nicanja drugih kutnjaka, što je okvirno uzrast od 13 godina. Međutim, ako su prethodni uslovi ispunjeni, fiksni aparat se može nositi nezavisno od doba života pacijenta.