Četkica predstavlja osnovni “alat” za održavanje oralne higijene. Četkicu za zube koristimo najmanje dva puta dnevno, a ukoliko imamo naviku da malo grubljim pokretima peremo zube, ona će brzo izgubiti svoj oblik i čvrstinu pa nećete biti u mogućnosti da zube očistite temeljno kao na početku. Pored toga, četkica za zube vremenom skuplja na sebi različite bakterije iz usta, bez obzira koliko o njoj vodili računa. Stoga je potrebno menjati je s vremena na vreme kako bakterije ne bi prešle na desni i zube i izazvale dodatne probleme.
Na šta treba da obratimo pažnju?
*Prva stvar na koju treba obratiti pažnju su “DLAČICE” Kada primetite da su izgubile krutost ili boju, to je prvi pokazatelj da bi trebalo da je bacite.
*Još jedan bitan faktor dotrajalosti četkice jeste NAKUPLJANJE PASTE među dlačicama – to je znak da se veliki broj bakterija nalazi na Vašoj četkici!
*Ukoliko dlačice ubrzano spadaju i troše se, to je još jedan pokazatelj da bi trebalo da je bacite u kantu za smeće. Stomatolozi procenjuju da bi trebalo jednu četkicu u proseku da koristite 3 meseca.
Kako treba „negovati“ svoju četkicu?
* Nakon svakog četkanja zuba, dobro operite četkicu ispod mlaza vode kako biste uklonili bakterije koje ste iz usta preneli na četkicu, kao i ostatak zubne paste.
- Izbegavajte pranje zuba grubim pokretima i nemojte jako pritiskati vlaknima. Na taj način ne samo da ćete sačuvati vlakna četkice već ćete i nežno negovati desni.
- Birajte četkice sa zaobljenim vrhovima vlakana jer se neće lako deformisati i temeljnije će čistiti zube.
- Korišćenje zaštitnih kapica ili kutija za odlaganje čekica preporučuje se jedino kada putujete. Naravno i tada je posebno da vodite računa da se četkica dobro osuši pre nego što stavite zaštitnu kapicu. Važno je da je lepo isperete i ostavite da se temeljno osuši u uspravnom položaju.