Svetski dan borbe protiv side okuplja ljude širom sveta sa ciljem skretanja pažnje javnosti na značaj HIV pandemije i demonstrira međunarodnu solidarnost.
Ovaj dan, koji se 29. put obeležava u svetu, predstavlja jedinstvenu priliku da predstavnici vlada, državnih institucija i javnozdravstvenih ustanova u saradnji sa ostalim partnerima informišu javnost o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji i da podstaknu celokupnu društvenu zajednicu da svima obezbedi nediskriminisan i neosuđujući pristup adekvatnim uslugama iz domena prevencije HIV infekcije, kao i terapiji, nezi i podršci za osobe inficirane HIV-om.


Virus humane imunodeficijencije (HIV), nalazi se u svim telesnim tečnostima (sekretima i ekskretima) kod inficiranih osoba.
Podaci iz literature ukazuju na činjenicu da među prvim manifestacijama HIV infekcije dolazi do promena na desnima i čašicama u koje su zubi usađeni u viličnu kost a osim toga veliki broj oportunističkih infekcija počinje i manifestuje se u usnoj duplji.
Najčešće promene u usnoj duplji osoba sa HIV infekcijom su: HIV gingivitis, HIV parodontitis, kandidijaza (pseudomembranozna, eritematozna, hiperplastična), inficirani rumeni delovi uglova usana, čupasta leukoplakija i Kapošijev sarkom.
Ova činjenica ukazuje da je stomatolog često prvi u nizu koji može prepoznati pacijenta koji je zaražen Hiv-om te najpre može uputiti pacijenta u odgovarajuću ustanovu radi pravilnog postavljanja dijagnoze i pravovremenog lečenja.